Obec Žihle se nachází v nejsevernějším výběžku okresu Plzeň - sever. Nejstarší historický záznam o obci pochází z roku 1238. Tehdy český král Václav I. směnou za Kožlany s lesem postoupil Žihli plaskému klášteru. V roce 1268 byla uváděna jako trhové místo.

Od husitských válek patřila Žihle k rabštejnskému panství a na městečko byla povýšena v roce 1559 Ferdinandem I. Habsburským. V témže roce byl na místě staré tvrze vystavěn renesanční zámeček, který stojí v obci dodnes. Za Třicetileté války byla Žihle dvakrát obsazena (1639,1645) švédským vojskem a vypálena. Poté bylo místní obyvatelstvo doplněno německými rodinami z okolí Horního Slavkova.

Významnou dominantou obce je kostel sv. Václava, který byl postaven v letech 1718 - 1731 roz šířením staršího gotického kostelíka. Žihle byla nejdéle v držení šlechtického rodu Černínů. V okolí Žihle, na panství Lažanských, pobýval jako vychovatel spisovatel Karel Čapek. V současné době má obec i s částmi cca 1450 obyvatel.

Obec Žihle je položena v lesnaté krajině a právem se jí říká houbařský ráj. V blízkosti protéká řeka Střela s krásným údolím a leží zde i známé městečko Rabštejn nad Střelou. Nedaleko obce se nachází dva obrovské monolitní žulové útvary známé jako Dědek (výška 5 m, šířka 8 m) a Bába (výška 6 m, šířka 12 m), které vznikly bochníkovitým zvětráváním žuly. Oba balvany jsou tvořeny hrubozrnnou biotickou žulou tiského typu. Nedaleko od nich jsou další skalní útvary, a to Viklany a Skalní městečko - oddělené skupiny žulových balvanů vzniklých selektivním zvětráváním hrubozrnné biotické žuly při okraji denudační plošiny vytvořené na žulách tisko-jesenického masivu. U obce Odlezly je známé přírodní Odlezelské jezero, které vzniklo sesuvem půdy při velké povodni v roce 1872 a stalo se tak nejmenším přírodním jezerem ve střední Evropě. Ze stejného důvodu byla i přesunuta trasa žatecko-plzeňské železnice. Dle místních pověstí zůstaly při povodni některé vagóny na dně tohoto nově vzniklého jezera.

U obce Nový Dvůr jsou školy v přírodě Poustky a Sklárna. V obci Žihle je Masarykova základní škola a mateřská škola, zdravotní středisko s ordinacemi praktického, dětského, zubního a ženského lékaře, pošta a nová hasičská zbrojnice.

V obci je v provozu pět soukromých smíšených prodejen a jedno družstevní nákupní středisko Jednot a Plasy, dále pekárna firmy KOMI, která zásobuje široké okolí, ale i Plzeň pečivem. Žihelský statek a. s. provozuje zemědělskou výrobu, kterou se zabývají i někteří soukromí výrobci. Prodejna Večerka a prodejna pekárny KOMI mají celotýdenní provoz. V obci je i velkoobchodní sklad nápojů UNIO, s.r.o. Je zde restaurace U Kiliána, kde se nejen vyvařuje, ale poskytuje i ubytování, či možnost využít tenisového hřiště. Dále je zde RH bar a na Novém Dvoře v penzionu U Zámku, kde je také možnost stravování s ubytováním, sauna a solárium. V blízkém okolí směrem na obec Žďár je v na okraji lesa umístněn i penzion Chvojkovský mlýn, který je využíván hlavně pro letní rekreaci, ale i jako vhodné místo k posezení v příjemném prostředí.

Obcí vede železniční trať Plzeň - Žatec (jedna z nejstarších tratí v České republice) a z místa je i dobré autobusové spojení (směr na Kralovice, Plasy, Lubenec). V obci je vybudována čistírna odpadních vod s větší částí kanalizace a rozvod vody je zajištěn místním vodovodem. V současné době je již dokončená plynofikace obce a občané si mohou připojovat nemovitosti k plynovodu. V roce 1999 byl v Žihli dostaven nový dům s pečovatelskou službou, který je plně využíván převážně místními seniory.

Pro krásnou přírodu a lesy v okolí je obec Žihle vyhledávána turisty a houbaři.

polojasno 9 °C 1 °C
polojasno, severovýchodní vánek